SlovenskýEnglish

Kobyľani v Tatroch - 24.09.2016

 24.09.2016

V tradičnom jesennom termíne sa 24.09.2016 uskutočnil už 6. organizovaný výlet Kobyľani v Tatroch. Cieľom trasy bolo Veľké Hincovo pleso.

Ráno z Kobýl vyrazil rekordný počet turistov všetkých vekových kategórií - 49, čím sme autobus zaplnili do posledného miesta. Začiatok pešej túry bol na parkovisku pod popradským plesom, odtiaľ sme hodinu stúpali priamo na Popradské pleso. Tu sme si dali prestávku na kávu a raňajky, aby sme onedlho nabrali smer Mengusovská dolina. Príjemnú cestu lesom vystriedal skalnatý chodník v pásme kosodreviny, až sme sa dostali pod krátke, ale intenzívne a náročné skalné stúpanie do Hincovej kotliny.

Tu sa nám otvorili nádherné výhľady na skalný amfiteáter Mengusovských štítov, Kôprovského štítu a Čubriny. Dominantou kotliny je Veľké Hincovo pleso, najväčšie a najhlbšie na Slovensku. Leží v nadmorskej výške 1946 m n.m., jeho plocha je 20,08 ha, hlboké je 53,7 m. Na tomto krásnom mieste sme si oddýchli, onedlho ale prišiel čas na spiatočnú cestu. 

Zostup dole bol nemenej náročný, zabrať dostali predovšetkým naše kolená. Na Popradskom Plese sme si dali dlhšiu prestávku spojenú s obedom, po nabraní síl sme pokračovali na Štrbské Pleso, kde nás už čakal autobus. Cestou domov sme sa samozrejme nezabudli zastaviť v Starej Ľubovni na tradičnú večeru.

Domov do Kobýl sme prišli príjemne unavení, zvládli sme náročný 15 km pochod s prevýšením 640 m.