SlovenskýEnglish

Spoznaj svoje okolie - 12.01.2019

 12.01.2019

Tretí ročník turistického stretnutia

Tri susedné obce - tri generácie účastníkov

                Je pekné, ak susedia spolu dobre vychádzajú, stretávajú sa a vedia sa porozprávať.  

Tak podobne to vyzeralo aj na turistickej vychádzke 12.1.2019 pri chate U3G Kobyly - Mlynky. Tento rok sa konal už tretí ročník tohto podujatia. Športové a zároveň spoločenské stretnutie organizovali OÚ a obecné zastupiteľstvá troch obcí: Janovce, Kobyly a Tročany.

      Počasie nám prialo a lákalo vyjsť do prírody mladých, aj tých starších. O desiatej sa účastníci vydali na turistickú vychádzku od jednotlivých obecných úradov, skupinky išli svojou trasou, niektorí aj na bežkách, deti na sánkach.  Na mieste pri chate už boli pripravené stoly a lavice. Všetci sa tešili na výbornú kapustnicu, ktorú každý rok pripravuje Ľubomír Kundrát, starosta z Janoviec. Aj tento rok bola veľmi chutná. Na zahriatie sa podávalo varené vínko a teplý čaj. Rozložil sa aj ohník a mnohí si opekali domácu slaninku. Stretnutie bolo spestrené zaujímavými súťažami. Deti si užívali sneh, sánkovali sa a šmýkali sa na klzákoch na malom kopčeku.  Právom môžeme tomuto stretnutiu dať prívlastok - vydarené.

      Keď som tak vnímala celkovú atmosféru, pozorovala družné „medziobecné" debaty, napadla mi paralela s minulosťou. Naši starí rodičia, keď sa ešte súkromne hospodárilo, sa  spolu stretávali pri práci na poli,  neskôr veľká časť obyvateľov týchto troch obcí pracovala spolu na JRD Dúbrava so sídlom  v Kobylách. Na poliach sa už dnes pracuje pomenej. Ľudí na bývalých poliach a v lesoch stretávame.  Teší ma poznanie,  že  mnoho ľudí rado chodí do prírody, a učia tejto láske aj svoje deti. V tú sobotu sa stretli obyvatelia troch obcí. V tento deň sa stretli všetky generácie, počnúc deťmi v predškolskom veku, ich rodičov, starých rodičov, až po dôchodcov sedemdesiatnikov. Vymieňali sme si skúsenosti, len tak sa zhovárali a zabávali a mali dobrý pocit z turistickej prechádzky v našom regióne. Kto aspoň raz zakúsi túto skvelú atmosféru, už sa teší na ďalší ročník  tohto podujatia.